What is a Ratio?
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A ratio is a comparison of two quantities.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total amount by the number of units.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 5 pounds of concrete cost $40, what is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Simplify the ratio 35 : 14.
Back
5 : 2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Rate?
Back
A rate is a ratio that compares two different kinds of quantities.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate of one diaper if a box of 35 diapers costs $6.99.
Back
$0.20
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 4 pounds of bananas cost $6, what is the cost per pound?
Back
$1.50 per pound
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Introduction of Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates & Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates - General Math

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates, Ratios & Unit Rates

Flashcard
•
7th - 8th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade