Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the total amount by the number of units.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 5 pounds of concrete cost $40, what is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Simplify the ratio 35 : 14.

Back

5 : 2

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Rate?

Back

A rate is a ratio that compares two different kinds of quantities.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate of one diaper if a box of 35 diapers costs $6.99.

Back

$0.20

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 4 pounds of bananas cost $6, what is the cost per pound?

Back

$1.50 per pound

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?