Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate with a denominator of one.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is an equivalent ratio?

Back

An equivalent ratio is a ratio that expresses the same relationship between quantities, such as 2:4 and 1:2.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate from a total cost?

Back

To find the unit rate, divide the total cost by the number of units.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you have 4 red apples and 3 green apples, what is the ratio of red apples to green apples?

Back

4 red apples to 3 green apples.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate if you spend $40 on 5 pounds of concrete?

Back

$8 per pound.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the relationship between rates and unit rates?

Back

Both rates and unit rates compare two different quantities of information.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?