Unit Rate and Unit Price

Unit Rate and Unit Price

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the total amount of one quantity by the total amount of the other quantity.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Harry mowed 8 lawns and earned $96, how much did he earn per lawn?

Back

$12

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which operation do you use to solve for unit rate?

Back

Division

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Rose spent $2.00 for 20 pieces of gum, what is the unit price per piece?

Back

$0.10 per piece

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Joe spent $1.50 for 10 pieces of gum, what is the unit price per piece?

Back

$0.15 per piece

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?