Unit 4 Multiplying & Dividing Decimals 2024

Unit 4 Multiplying & Dividing Decimals 2024

Assessment

Flashcard

Created by

Quizizz Content

Mathematics

6th Grade

Hard

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the product of 2.39 and 4.37?

Back

10.4443

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the total cost of 3.4 pounds of apples at $0.89 per pound?

Back

$3.03

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is 2.07 divided by 0.9?

Back

2.3

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

When dividing 19.5 by 0.31, how many places do you move the decimal?

Back

Right two places

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find Katy's total earnings if she earns $6.80 per hour and works 6.5 hours?

Back

$44.20

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the first step in multiplying decimals?

Back

Align the numbers vertically and ignore the decimal points.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the rule for placing the decimal in the product of two decimal numbers?

Back

Count the total number of decimal places in both factors and place the decimal in the product accordingly.

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?