Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity, often expressed as 'per' something, like miles per hour or cost per item.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
When finding a unit rate, which operation do you use?
Back
You divide the top number by the bottom number.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 6 movie tickets cost $30.00, what is the cost per ticket?
Back
$5 per ticket (divide $30 by 6).
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Analissa puts 55 seeds into 11 pots, how many seeds does she put in 1 pot?
Back
5 seeds (divide 55 by 11).
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for $279 for 9 concert tickets?
Back
$31 per ticket (divide $279 by 9).
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate of a distance traveled in 3 hours if you traveled 150 miles?
Back
Divide 150 miles by 3 hours to get 50 miles per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 120 calories burned in 30 minutes?
Back
4 calories per minute (divide 120 by 30).
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate after flashcard

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade