Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if 12 apples cost $3, the unit rate is $3 ÷ 12 = $0.25 per apple.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 6 ounces of ham provide 27 grams of protein, how many grams of protein are in 1 ounce?

Back

4.5 grams of protein per ounce.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find speed?

Back

Speed = Distance ÷ Time.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Charlie drove 426 miles in 6 hours, what was his speed?

Back

71 miles per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the rate of travel for a flight?

Back

Use the formula: Rate = Distance ÷ Time. For example, if a flight travels 1,530 miles in 2.5 hours, the rate is 1,530 ÷ 2.5 = 612 miles per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Derick hikes 112 miles in a week, how far does he hike each day?

Back

16 miles per day.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?