Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

14 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a single unit. It is often used to describe how much of one item is present for every one unit of another item.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate from a total cost and quantity?

Back

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 22 dollars buys 6 books, what is the unit rate in dollars per book?

Back

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

Back

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a printer prints 180 pages in 6 minutes, what is the unit rate in pages per minute?

Back

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate in cookies per dollar?

Back

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate unit rate?

Back

The formula to calculate unit rate is: Unit Rate = Total Quantity / Total Cost or Total Time.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?