What is a unit rate?
Flashcardizz - Comparing Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you pay $15 for 3 gallons of gas, the unit rate is $5 per gallon.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total amount by the number of units. For example, if you have 18 orders in 3 days, the unit rate is 18 ÷ 3 = 6 orders per day.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for finding the unit rate?
Back
Unit Rate = Total Amount / Number of Units.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Paco paid $79.80 for renting a bike for 6 hours, what is the rate per hour?
Back
$13.30 per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline, what is the price per gallon?
Back
$2.50 per gallon.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does a ratio represent?
Back
A ratio represents a relationship between two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of green beads to total beads if there are 2 green beads in a bracelet of 10 beads?
Back
The ratio of green beads to total beads is 2 to 10.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
11 questions
Module 1 Vocab

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade
15 questions
IM 6th grade Unit 8

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade