Math 6 Semester 1 Exam Review

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

17 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Identify the independent quantity in the table: Options: 1) Hours Worked 2) Total Pay 3) Both A and B 4) Neither A nor B
Back
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound? Options: 1) $8 per pound 2) $5 per pound 3) $35 per pound 4) 0.125 pounds per dollar
Back
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the definition of a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It is expressed as a quantity per one unit.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for calculating the area of a rectangle?
Back
Area = length x width.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Trivia Friday

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
12/9 Bell Ringer (ADV)

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
6th grade Math review - MSTEP

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
End of Year Math 2020

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
MP2 Makeup Assignments

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Envision Topic 4 Mid-Topic Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Math 6 SOL Review 2

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Math 6 Unit 6 Review

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade