Finding unit rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. It is often written as 'per' one thing.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total quantity of one item by the total quantity of another item. For example, if you have 36 cookies for $4, the unit rate is 36 cookies ÷ 4 dollars = 9 cookies per dollar.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you can buy 36 cookies for $4, what is the unit rate in cookies per dollar?
Back
9 cookies per dollar.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What must be true about a unit rate?
Back
It is always 'per' one thing.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is his unit rate in dollars per hour?
Back
$25 per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
Back
$6.80 per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Joshua can walk 6 km in 85 minutes. What is his unit rate in km per minute?
Back
6/85 km per minute.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates and Unit Price Problems

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade