Finding unit rates

Finding unit rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. It is often written as 'per' one thing.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the total quantity of one item by the total quantity of another item. For example, if you have 36 cookies for $4, the unit rate is 36 cookies ÷ 4 dollars = 9 cookies per dollar.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you can buy 36 cookies for $4, what is the unit rate in cookies per dollar?

Back

9 cookies per dollar.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What must be true about a unit rate?

Back

It is always 'per' one thing.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is his unit rate in dollars per hour?

Back

$25 per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

Back

$6.80 per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Joshua can walk 6 km in 85 minutes. What is his unit rate in km per minute?

Back

6/85 km per minute.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?