Rate / Unit Rate
Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a ratio that compares two different quantities, usually with different units.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the denominator is 1, showing how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Kiontre reads 100 pages in 5 days, how many pages does he read in 1 day?
Back
20 pages per day.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 36 cookies for $4?
Back
9 cookies per dollar.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a store has 120 customers in 6 hours, what is the unit rate in customers per hour?
Back
20 customers per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Analissa puts 55 seeds into 11 pots, how many seeds does she put in 1 pot?
Back
5 seeds per pot.
Tags
CCSS.3.OA.A.3
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the numerator by the denominator to find the amount per one unit.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
7th Unit 2 Lessons 9/10 Vocab
Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Adding Integer Word problems
Flashcard
•
7th - 8th Grade
17 questions
Equivalent Ratios
Flashcard
•
6th Grade
8 questions
Moral Education Grade 5
Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Math Terms Quiz
Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Mail Merge
Flashcard
•
6th Grade
10 questions
翰林國小英語 Dino 9 U3 文法測驗
Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Học TA
Flashcard
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
11 questions
NEASC Extended Advisory
Lesson
•
9th - 12th Grade
10 questions
Ice Breaker Trivia: Food from Around the World
Quiz
•
3rd - 12th Grade
10 questions
Boomer ⚡ Zoomer - Holiday Movies
Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Multiplication and Division Unknowns
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Understand and Apply Ratios
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade