What is a unit rate?
Rates and unit rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you ordered 15 pizzas for $97.50, what is the unit cost per pizza?
Back
$6.50 per pizza.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of cookies to ice cream cones if there are 3 cookies and 1 ice cream cone?
Back
3 to 1.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate unit rate?
Back
Unit Rate = Total Amount / Number of Units.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Jan ran 5 miles in 48 minutes, what was her time per mile?
Back
9.6 min/mi.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you convert a rate to a unit rate?
Back
Divide the numerator by the denominator to find the rate per one unit.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 60 miles in 2 hours?
Back
30 miles per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Unit Rates LEVEL 1

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rate Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
unit rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
P1: Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Taxes

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Human Body Systems and Functions

Interactive video
•
6th - 8th Grade
19 questions
Math Review

Quiz
•
3rd Grade
45 questions
7th Grade Math EOG Review

Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
31 questions
6th Grade Math EOG Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
47 questions
NC 6th Grade EOG Math Review - Released Test 2015

Quiz
•
6th Grade
70 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 6th Grade
20 questions
Mean, Median, Mode, and Range

Quiz
•
6th Grade