Rates and unit rate

Rates and unit rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you ordered 15 pizzas for $97.50, what is the unit cost per pizza?

Back

$6.50 per pizza.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of cookies to ice cream cones if there are 3 cookies and 1 ice cream cone?

Back

3 to 1.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate unit rate?

Back

Unit Rate = Total Amount / Number of Units.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Jan ran 5 miles in 48 minutes, what was her time per mile?

Back

9.6 min/mi.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you convert a rate to a unit rate?

Back

Divide the numerator by the denominator to find the rate per one unit.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 60 miles in 2 hours?

Back

30 miles per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?