Rate & Unit Rate

Rate & Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 7.NS.A.3, 3.OA.A.3

+1

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

Back

102 words per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

A dog eats .5 of a pound of food every 50 minutes. How many pounds will the dog have eaten after 200 minutes?

Back

2 pounds

Tags

CCSS.7.NS.A.3

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

_______ is a type of RATE that compares a quantity to ONE UNIT of another quantity.

Back

unit rate

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?

Back

55 miles in 1 hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?

Back

9 cookies per dollar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate the unit rate?

Back

Unit Rate = Total Quantity / Total Units

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the speed in miles per hour?

Back

60 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?