Proportional Relationships- Formative 1

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportional relationship?
Back
A proportional relationship is a relationship between two quantities where the ratio of one quantity to the other quantity is constant.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate?
Back
The unit rate is the ratio of two measurements in which the second quantity is one unit. For example, if a car travels 60 miles in 1 hour, the unit rate is 60 miles per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does it mean if a graph represents a proportional relationship?
Back
If a graph represents a proportional relationship, it will be a straight line that passes through the origin (0,0).
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How can you determine if a table of values shows a proportional relationship?
Back
A table of values shows a proportional relationship if the ratios of the corresponding values are constant.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost per pound if 5 pounds of bananas cost $6.25?
Back
To find the cost per pound, divide the total cost by the number of pounds: $$\frac{6.25}{5} = 1.25$$. So, the cost per pound is $1.25.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Product #1 costs $10 for 4 pairs of socks and Product #2 costs $12 for 5 pairs, which has a lower cost per pair?
Back
Calculate the cost per pair: Product #1: $$\frac{10}{4} = 2.50$$ per pair; Product #2: $$\frac{12}{5} = 2.40$$ per pair. Product #2 has a lower cost per pair.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Proportional Relationships Test Review: TPA

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
5 Minute Squeeze In Constant of Proportionality Word Problems

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Week 17 Practice Problems

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Topic 2 Proportional Relationships Practice test

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
12/3 ACC Proportional/Non-Proportional Situations

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
7th Acc. Lesson 6.1 Exit Ticket

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Constant Rate of Change/ Constant of Proportionality

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
M7 Ch 5 Review 2021

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade