Proportional Relationships

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportional relationship?
Back
A proportional relationship is a relationship between two quantities where the ratio of one quantity to the other quantity is constant.
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate?
Back
The unit rate is the ratio of two measurements in which the second quantity is one unit. For example, if a car travels 60 miles in 1 hour, the unit rate is 60 miles per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the cost per item?
Back
To find the cost per item, divide the total cost by the number of items. For example, if 4 boxes of noodles cost $16, the cost per box is $16 ÷ 4 = $4.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does it mean if a graph is proportional?
Back
A graph is proportional if it passes through the origin (0,0) and shows a straight line, indicating a constant ratio between the two variables.
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
The unit rate is 3.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How can you determine if two quantities are proportional?
Back
Two quantities are proportional if their ratios are equivalent. For example, if the ratio of quantity A to quantity B is the same as the ratio of quantity C to quantity D, then they are proportional.
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost per liter if 3 liters of juice cost $6?
Back
The cost per liter is $6 ÷ 3 = $2 per liter.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
proportional word problems

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
7th Acc. Lesson 6.1 Exit Ticket

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Proportional Relationships- Formative 1

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios and Proportions D

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
ACA Fall Final Review

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
12/9 Proportional Tables Test Practice

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Topic 2 Proportional Relationships Practice test

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Decimal Operations

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Plotting Points on the Coordinate Plane

Quiz
•
7th - 8th Grade