Module 1 Review

Flashcard
•
others
•
6th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

34 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
is a comparison of two quantities
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of red apples to green apples?
Back
4 to 3
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
The ratio of GREEN counters to BLUE counters is 4:5. What fraction of the counters are GREEN?
Back
4/9
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Angie purchased 25 fruits in all. 10 were apples and the rest were peaches. What is the ratio of peaches to apples? (In simplest form)
Back
3/2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?
Back
$1.50 per pound
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
A sixth-grade math teacher can grade 25 homework assignments in 20 minutes. Is he working at a faster rate or slower rate than grading 36 homework assignments in 30 minutes?
Back
Faster rate
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Ratio, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
22 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
20 questions
Ratios

Flashcard
•
6th Grade
25 questions
ratios, rates and unit rates

Flashcard
•
6th Grade
25 questions
Solving Proportions & Ratios

Flashcard
•
7th Grade
24 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
25 questions
7th Grade Ratios and Proportions

Flashcard
•
6th - 8th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for others
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
34 questions
TMS Expectations Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Exploring Digital Citizenship Essentials

Interactive video
•
6th - 10th Grade
24 questions
Flinn Lab Safety Quiz

Quiz
•
5th - 8th Grade