Finding Unit Rate

Finding Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 3.OA.A.4, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate if you spend $40 on 5 pounds of concrete?

Back

$8 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much does Harry earn for each lawn if he mowed eight lawns and earned $96?

Back

$12

Tags

CCSS.3.OA.A.4

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a ratio that compares quantities with different units.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What units describe a car going 50 miles per hour?

Back

Miles and hours

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate if Will spent $3.75 for 3 pounds of granola?

Back

$1.25 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

Divide the total cost by the number of units.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a recipe requires 4 cups of flour for 2 cakes, what is the unit rate of flour per cake?

Back

2 cups per cake

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?