Finding Unit Rate

Finding Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate if you spend $40 on 5 pounds of concrete?

Back

$8 per pound

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much does Harry earn for each lawn if he mowed eight lawns and earned $96?

Back

$12

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a ratio that compares quantities with different units.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What units describe a car going 50 miles per hour?

Back

Miles and hours

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate if Will spent $3.75 for 3 pounds of granola?

Back

$1.25 per pound

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

Divide the total cost by the number of units.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a recipe requires 4 cups of flour for 2 cakes, what is the unit rate of flour per cake?

Back

2 cups per cake

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?