Featheringill Rates and Unit Rate

Featheringill Rates and Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the price per gallon of gas?

Back

To find the price per gallon, divide the total cost by the number of gallons. For example, $46.80 ÷ 13 gallons = $3.60 per gallon.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What are the units for speed when describing a car going 50 miles per hour?

Back

The units for speed are miles and hours.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the cost per pound of dog food?

Back

To find the cost per pound, divide the total price by the weight in pounds. For example, for a 20-lb bag costing $23.44, the cost per pound is $23.44 ÷ 20 = $1.17.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a cashier rings up 2 customers in 8 minutes, how many customers can he ring up in 30 minutes?

Back

To find the number of customers in 30 minutes, first find the rate: 2 customers ÷ 8 minutes = 0.25 customers per minute. Then multiply by 30 minutes: 0.25 × 30 = 7.5 customers.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate unit rate?

Back

Unit rate = Total quantity / Number of units.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a 40-lb bag of dog food costs $49.00, what is the cost per pound?

Back

Cost per pound = $49.00 ÷ 40 lbs = $1.23 per pound.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?