What is a unit rate?
Featheringill Rates and Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the price per gallon of gas?
Back
To find the price per gallon, divide the total cost by the number of gallons. For example, $46.80 ÷ 13 gallons = $3.60 per gallon.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What are the units for speed when describing a car going 50 miles per hour?
Back
The units for speed are miles and hours.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the cost per pound of dog food?
Back
To find the cost per pound, divide the total price by the weight in pounds. For example, for a 20-lb bag costing $23.44, the cost per pound is $23.44 ÷ 20 = $1.17.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a cashier rings up 2 customers in 8 minutes, how many customers can he ring up in 30 minutes?
Back
To find the number of customers in 30 minutes, first find the rate: 2 customers ÷ 8 minutes = 0.25 customers per minute. Then multiply by 30 minutes: 0.25 × 30 = 7.5 customers.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate unit rate?
Back
Unit rate = Total quantity / Number of units.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a 40-lb bag of dog food costs $49.00, what is the cost per pound?
Back
Cost per pound = $49.00 ÷ 40 lbs = $1.23 per pound.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Unit Rates with Complex Fractions

Flashcard
•
7th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade