What is unit price?
Unit Price

Flashcard
•
Quizizz Content
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
The cost of a single unit of a product, calculated by dividing the total price by the number of units.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate unit price?
Back
Divide the total cost by the number of items. For example, if 6 pencils cost $1.26, the unit price is $1.26 ÷ 6 = $0.21 per pencil.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of 7 pencils for $1.40?
Back
$1.40 ÷ 7 = $0.20 per pencil.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Alex earned $20.40 in 3 hours, what is his unit rate in dollars per hour?
Back
$20.40 ÷ 3 = $6.80 per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of an item that costs $3.95 for 15 oz?
Back
$3.95 ÷ 15 = $0.263 per oz.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much does Ellie make per hour if she made $45 babysitting for 6 hours?
Back
$45 ÷ 6 = $7.50 per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a factory makes 24 bicycles in 3 hours, how many can they make per hour?
Back
24 ÷ 3 = 8 bicycles per hour.
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Price

Flashcard
•
6th - 7th Grade
11 questions
Ratios and Proportions Assessment Review

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Finding Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Module 5 Flashcard #2 - Best Buy

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates and Better Buy

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Which is the better buy?

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio and Rate Reasoning

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
19 questions
Naming Polygons

Quiz
•
3rd Grade
14 questions
Prime Factorization

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
35 questions
4th Grade Math SOL Review

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Taxes

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
14 questions
Prime Factorization

Quiz
•
6th Grade
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Simple Probability

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Complementary and Supplementary Angles

Quiz
•
7th Grade
20 questions
6th Grade Math SOL Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Theoretical and Experimental Probability

Quiz
•
7th Grade