Unit 7 Review (Extra Credit if 90% or higher)

Unit 7 Review (Extra Credit if 90% or higher)

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the total cost of 7 bags of Nerds Clusters if 5 bags cost $12?

Back

$16.80

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of carpet if 25 square feet cost $125?

Back

$5.00 per square foot

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many cups of fish food should be mixed with 10 cups of water if the ratio is 1:4?

Back

2 ½ cups

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Write a proportion to find out how many quarts are in 15,500 gallons of water.

Back

1 gal / 4 qt = 15500 gal / ? qt

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a recipe calls for 3 cups of chocolate chips and 2 tablespoons of butter, how many tablespoons of butter are needed for 9 cups of chocolate chips?

Back

6

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit price?

Back

Divide the total cost by the number of units.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?