What is the total cost of 7 bags of Nerds Clusters if 5 bags cost $12?
Unit 7 Review (Extra Credit if 90% or higher)

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$16.80
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of carpet if 25 square feet cost $125?
Back
$5.00 per square foot
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many cups of fish food should be mixed with 10 cups of water if the ratio is 1:4?
Back
2 ½ cups
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Write a proportion to find out how many quarts are in 15,500 gallons of water.
Back
1 gal / 4 qt = 15500 gal / ? qt
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a recipe calls for 3 cups of chocolate chips and 2 tablespoons of butter, how many tablespoons of butter are needed for 9 cups of chocolate chips?
Back
6
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit price?
Back
Divide the total cost by the number of units.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Ratios

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit 7 Review (Extra Credit if 90% or higher)

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Proportions 6.12

Flashcard
•
6th Grade
8 questions
Ratio Language/Equivalent Ratios

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
1.4 Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Proportions Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade