Rate/Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 120 miles in 2 hours, what is the unit rate in miles per hour?
Back
60 miles per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities by division, showing how many times one value contains or is contained within the other.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is a correct way to write a ratio? X : Y, X/Y, or X to Y?
Back
All of these are correct ways to write a ratio.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a recipe calls for 4 cups of flour for 2 cakes, what is the unit rate of flour per cake?
Back
2 cups of flour per cake.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the difference between a rate and a ratio?
Back
A rate is a specific kind of ratio that compares two quantities with different units, while a ratio compares two quantities with the same unit.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a person earns $300 for 15 hours of work, what is the unit rate in dollars per hour?
Back
$20 per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate/Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate/Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade