Solving Proportions Word Problems

Solving Proportions Word Problems

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you solve a proportion?

Back

To solve a proportion, cross-multiply the two ratios and set the products equal to each other.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate?

Back

The unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity per one unit.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 3 pounds of hamburger meat costs $6, what is the cost per pound?

Back

The cost per pound is $2.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 14 sticks of pepperoni are needed for 28 pizzas, how many sticks are needed for 1 pizza?

Back

1 stick of pepperoni is needed for 2 pizzas.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the total number of students who like a certain food based on a survey?

Back

Use the ratio of students who like the food to the total surveyed and multiply by the new total.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 50 students were surveyed and 30 liked pizza, what fraction of students liked pizza?

Back

The fraction is 30/50 or simplified to 3/5.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?