Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you can buy 3 apples for $6, the unit rate is $2 per apple.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of the other item. For example, if you can type 408 words in 4 minutes, the unit rate is 408 words ÷ 4 minutes = 102 words per minute.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Justin can type 408 words in 4 minutes, what is his unit rate?

Back

102 words per minute.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula for finding a unit rate?

Back

Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a relationship between two numbers indicating how many times the first number contains the second.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How can a ratio be expressed?

Back

A ratio can be expressed in three ways: as a fraction (3/4), with a colon (3:4), or in words (3 to 4).

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?