Multiply and Divide Decimals

Flashcard
•
Quizizz Content
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Student preview

16 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD
Front
What is the product of 11.3 and 4.16?
Back
47.008
2.
FLASHCARD
Front
If each paper clip is 3/4 of an inch long and costs $0.02, what is the total cost for enough paper clips to reach 36 inches?
Back
$0.96
3.
FLASHCARD
Front
What is the product of 4.7 and 2.65?
Back
12.455
4.
FLASHCARD
Front
If small cabinet doors are 11.5 inches long, and large cabinet doors are 2.3 times as long, how many large doors can be cut from a 10-foot board?
Back
4
5.
FLASHCARD
Front
Bryan paid $19.95 for 2.5 pounds of turkey. What is the price per pound?
Back
$7.98
6.
FLASHCARD
Front
What is the definition of a decimal?
Back
A decimal is a fraction whose denominator is a power of ten, represented with a decimal point.
7.
FLASHCARD
Front
How do you multiply a decimal by a whole number?
Back
Multiply as if there are no decimals, then count the total number of decimal places in the factors and place the decimal in the product.
8.
FLASHCARD
Front
What is the process for dividing a decimal by a whole number?
Back
Divide as if there are no decimals, then place the decimal point in the quotient directly above the decimal point in the dividend.
9.
FLASHCARD
Front
What is the value of 0.5 x 0.2?
Back
0.1
10.
FLASHCARD
Front
How do you convert a fraction to a decimal?
Back
Divide the numerator by the denominator.
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Dividing Decimals

•
6th Grade
15 questions
Decimal Operations

•
6th Grade
15 questions
Adding, Subtracting and multiplying decimals

•
6th Grade
15 questions
Decimal Operations

•
6th Grade
15 questions
Decimal Operations

•
6th Grade
15 questions
Decimal Operations

•
6th Grade
14 questions
Dividing Decimals

•
6th Grade
14 questions
Add, Subtract, Multiply Decimals

•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
17 questions
CAASPP Math Practice 3rd

•
3rd Grade
15 questions
Grade 3 Simulation Assessment 1

•
3rd Grade
20 questions
math review

•
4th Grade
19 questions
HCS Grade 5 Simulation Assessment_1 2425sy

•
5th Grade
16 questions
Grade 3 Simulation Assessment 2

•
3rd Grade
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

•
6th Grade
13 questions
Cinco de mayo

•
6th - 8th Grade
20 questions
Reading Comprehension

•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

•
6th Grade
18 questions
Math Review

•
6th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

•
6th Grade
5 questions
8.MG.1-5 Quizizz Day 2

•
6th - 8th Grade
20 questions
One Step Equations

•
6th Grade
29 questions
SBAC - Grade 6 Math Practice Test

•
6th Grade
20 questions
FSA Math Review 6th Grade

•
6th Grade
20 questions
Math Review

•
6th Grade