Multiply and Divide Decimals

Multiply and Divide Decimals

Assessment

Flashcard

Created by

Quizizz Content

Mathematics

6th Grade

Hard

Student preview

quiz-placeholder

16 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD

Front

What is the product of 11.3 and 4.16?

Back

47.008

2.

FLASHCARD

Front

If each paper clip is 3/4 of an inch long and costs $0.02, what is the total cost for enough paper clips to reach 36 inches?

Back

$0.96

3.

FLASHCARD

Front

What is the product of 4.7 and 2.65?

Back

12.455

4.

FLASHCARD

Front

If small cabinet doors are 11.5 inches long, and large cabinet doors are 2.3 times as long, how many large doors can be cut from a 10-foot board?

Back

4

5.

FLASHCARD

Front

Bryan paid $19.95 for 2.5 pounds of turkey. What is the price per pound?

Back

$7.98

6.

FLASHCARD

Front

What is the definition of a decimal?

Back

A decimal is a fraction whose denominator is a power of ten, represented with a decimal point.

7.

FLASHCARD

Front

How do you multiply a decimal by a whole number?

Back

Multiply as if there are no decimals, then count the total number of decimal places in the factors and place the decimal in the product.

8.

FLASHCARD

Front

What is the process for dividing a decimal by a whole number?

Back

Divide as if there are no decimals, then place the decimal point in the quotient directly above the decimal point in the dividend.

9.

FLASHCARD

Front

What is the value of 0.5 x 0.2?

Back

0.1

10.

FLASHCARD

Front

How do you convert a fraction to a decimal?

Back

Divide the numerator by the denominator.

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?