Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit cost per item?

Back

To calculate the unit cost, divide the total cost by the number of items.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you buy 15 pizzas for $97.50, what is the unit cost per pizza?

Back

$6.50 per pizza.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the speed of an object?

Back

Speed = Distance ÷ Time.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 50 miles in 1 hour, what is its speed?

Back

50 miles per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does it mean if a rate is expressed in miles per hour?

Back

It means the distance traveled in miles for every hour of travel.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Maya earns $10 an hour, how much will she earn in 15 hours?

Back

$150.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?