Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

16 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a specific kind of ratio that compares two different kinds of quantities, such as speed (miles per hour) or price (cost per item).

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit. For example, if a car travels 60 miles in 1 hour, the unit rate is 60 miles per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 6 books cost $12, what is the cost of one book?

Back

$2

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is NOT a ratio: 6:9, 5 = 7, 3 out of 4, 5/7?

Back

5 = 7

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If cookies cost $4.00 for 10, what is the unit rate per cookie?

Back

$0.40

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?