Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you travel 60 miles in 1 hour, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if 6 movie tickets cost $30, the unit rate is $30 ÷ 6 = $5 per ticket.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 10 apples cost $5, what is the cost per apple?

Back

$5 ÷ 10 = $0.50 per apple.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 240 miles in 4 hours?

Back

60 miles per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate?

Back

60 miles per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

A recipe requires 3 cups of flour for 12 cookies. What is the unit rate of flour per cookie?

Back

3 cups ÷ 12 cookies = 0.25 cups of flour per cookie.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a pump moves 42 gallons in 7 minutes, what is the unit rate?

Back

6 gallons per minute.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?