Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

14 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 50 apples for 5 baskets, the unit rate is 50 ÷ 5 = 10 apples per basket.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If there are 72 ounces for 6 steaks, how many ounces for each steak would that be?

Back

12 ounces

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

The Miller's drove 510 miles in 8.5 hours. How many miles did they travel in just one hour?

Back

60 miles

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Four students spent $9.40 on school lunches. How much did each student spend if they each bought the same lunch?

Back

$2.35

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Samantha bought 20 shirts for $38.40. What was the cost per shirt?

Back

$1.92

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Joe made $113.55 after 5 days for helping his neighbor do yard work, how much did he make each day?

Back

$22.71

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?