9s: Unit rate problems

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 9th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if a car travels 60 miles in 1 hour, the unit rate is 60 miles per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the quantity of interest by the number of units. For example, if 24 flowers are planted in 2 hours, the unit rate is 24 flowers ÷ 2 hours = 12 flowers per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Kim plants 24 flowers in 2 hours, what is her rate in flowers per hour?
Back
Kim's rate is 12 flowers per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Ben plants 33 flowers in 3 hours, what is his rate in flowers per hour?
Back
Ben's rate is 11 flowers per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is a better deal: 0.5 kg of rice at $1.80 or 5 kg of rice at $16.95?
Back
5 kg of rice at $16.95 is a better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 450 loaves of bread baked in 3 days?
Back
The unit rate is 150 loaves per day.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 560 loaves of bread baked in 4 days?
Back
The unit rate is 140 loaves per day.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
UNIT FLASHCARD - Unit Rates (Using and Comparing)

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rate and Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Finding Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade
Discover more resources for Mathematics
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
21 questions
convert fractions to decimals

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Sine/Cosine/Tangent Review

Lesson
•
9th - 12th Grade
6 questions
Trig Ratio Calculator Quiz

Quiz
•
9th - 12th Grade