Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

When finding a unit rate, what operation do you perform with the top number and the bottom number?

Back

Divide.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you order 15 pizzas for $97.50, what is the unit cost per pizza?

Back

$6.50 per pizza.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

In the phrase 'Find the speed in miles per hour,' which unit should go on the bottom?

Back

Hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

Back

20 customers per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate unit rate?

Back

Unit Rate = Total Quantity / Total Units.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate in miles per hour?

Back

60 miles per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?