Rates and Unit Rates Flashcard

Rates and Unit Rates Flashcard

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is unit rate?

Back

A rate with a denominator as 1.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

A rate is a ratio that compares:

Back

Quantities with different units.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Bryce pays $14 for 8 pounds of strawberries. What does he pay per pound?

Back

$1.75 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Choose the best deal for buying oranges: $52.16 for 8 dozen or $33.75 for 5 dozen?

Back

$52.16 for 8 dozen.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A grocery store is selling a bag of holiday candy. They sell 22 ounce bags for $2.64 and 40 ounce bags for $5.60. Which bag of candy is the better buy?

Back

22 ounce bag.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A ratio that compares two quantities with different units.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate unit rate?

Back

Divide the total amount by the number of units.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?