Unit 1 Review

Unit 1 Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much does each donut cost if Cora buys 12 donuts for $9.96?

Back

$0.83

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is 5 2/3 as an improper fraction?

Back

17/3

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Jane ran 2 ½ miles on Monday and 5½ miles on Wednesday, how many miles did she run in total?

Back

8 miles

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much was each necklace if Jasmine spent a total of $5.78 on them?

Back

$5.78

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many 3/4 foot pieces can be cut from a 4-foot long piece of yarn?

Back

5 1/3 pieces

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the cost per item?

Back

Cost per item = Total cost / Number of items

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you convert a mixed number to an improper fraction?

Back

Multiply the whole number by the denominator, add the numerator, and place over the original denominator.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?