What is the rate of painting in square feet per hour if Sarah paints 15 square feet every 20 minutes?

Quarterly 2 Review v.2

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
45 square feet per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Solve for v in the equation: v = 60.
Back
v = 60.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
x = 10.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Farmer Joe sells bags of apples for $17.10 and there are 18 apples in each bag, what is the cost per apple?
Back
$0.95.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
x = -24.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate the cost per item?
Back
Cost per item = Total cost / Number of items.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you convert minutes to hours?
Back
Divide the number of minutes by 60.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
11 questions
SF7 Unit 4 Flashcard Review

Flashcard
•
7th Grade
9 questions
Comparing Proportional Relationships

Flashcard
•
7th - 8th Grade
11 questions
Constant Rate of Change

Flashcard
•
7th - 8th Grade
10 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
11 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade