Quarterly 2 Review v.2

Quarterly 2 Review v.2

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the rate of painting in square feet per hour if Sarah paints 15 square feet every 20 minutes?

Back

45 square feet per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Solve for v in the equation: v = 60.

Back

v = 60.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

x = 10.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Farmer Joe sells bags of apples for $17.10 and there are 18 apples in each bag, what is the cost per apple?

Back

$0.95.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

x = -24.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate the cost per item?

Back

Cost per item = Total cost / Number of items.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you convert minutes to hours?

Back

Divide the number of minutes by 60.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?