Unit Price Exit Ticket

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is unit price?
Back
The unit price is the cost per single unit of a product, allowing consumers to compare prices effectively.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit price?
Back
To calculate the unit price, divide the total cost of the item by the number of units (e.g., total cost ÷ number of units).
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a 6-pack of sodas costs $2.56, what is the unit price?
Back
$2.56 ÷ 6 = $0.43 per soda.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a 12-pack of sodas costs $4.00, what is the unit price?
Back
$4.00 ÷ 12 = $0.33 per soda.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine which option is a better buy?
Back
Compare the unit prices of each option; the one with the lower unit price is the better buy.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If bananas cost $1.44 per pound, how much do 6 pounds cost?
Back
$1.44 × 6 = $8.64.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If gas costs $2.03 per gallon and you spend $32.48, how many gallons did you buy?
Back
$32.48 ÷ $2.03 = 16 gallons.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Price

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Better Buy!

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Chapter 5, Day 4 Warm Up

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate & Unit Price

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Comparing Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Rates and Unit rates review flashcard

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
[Review] Unit Rate Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade