Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Wayground Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A rate with a second quantity of 1 unit.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

You divide the total quantity by the number of units.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

You score 84 points in six games. How much do you score per game?

Back

14

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Steve drives 78 miles on 3 gallons of gas. Find the miles per gallon.

Back

26

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Maria walks 12 miles in 3 hours. How many miles does she walk per hour?

Back

4

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which operation do you use to solve for unit rate?

Back

Division

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you earn $60 for 4 hours of work, what is your hourly wage?

Back

$15 per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?