What is a unit rate?
Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A rate with a second quantity of 1 unit.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
You divide the total quantity by the number of units.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
You score 84 points in six games. How much do you score per game?
Back
14
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Steve drives 78 miles on 3 gallons of gas. Find the miles per gallon.
Back
26
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Maria walks 12 miles in 3 hours. How many miles does she walk per hour?
Back
4
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which operation do you use to solve for unit rate?
Back
Division
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you earn $60 for 4 hours of work, what is your hourly wage?
Back
$15 per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Rates and Unit rates review flashcard

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade