Using Rate Language

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate the price per unit?
Back
Price per unit = Total Price / Number of Units.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Ms. Klion paid $15.00 for 6 gallons of gasoline, what is the price per gallon?
Back
$2.50
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does a straight line on a graph indicate about the relationship between two variables?
Back
A straight line indicates a constant rate of change between the two variables.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a person walks 1/2 mile in 1/4 hour, how do you find the distance walked in 2 hours?
Back
First, find the rate: 1/2 mile / 1/4 hour = 2 miles per hour. Then multiply by 2 hours: 2 miles/hour * 2 hours = 4 miles.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the total cost of multiple items?
Back
Total Cost = Price per Item x Number of Items.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If we paid $40 for 8 hamburgers, how do you find the cost of 2 hamburgers?
Back
Cost of 2 hamburgers = ($40 / 8) x 2 = $10.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit 2 Practice

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate/Unit Price

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade