What is the cost of one rose if a dozen roses cost $29.88?
Dividing Decimals Practice test

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Quizizz Content
Used 1+ times
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$2.49
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost of one box of candles if fourteen boxes were sold for $91.00?
Back
$6.50
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is 8.96 ÷ 2?
Back
4.48
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is 642.5 ÷ 5?
Back
128.5
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is 92.37 ÷ 0.5?
Back
184.74
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Define dividing decimals.
Back
Dividing decimals involves splitting a decimal number into equal parts.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the first step in dividing decimals?
Back
Align the decimal point in the dividend and divisor.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Dividing decimals by whole numbers

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Decimal operations

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Dividing Decimals

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Dividing Decimals

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
6th Grade Milestone - Dividing Decimals

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Divide Decimals

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Dividing Decimals

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Dividing Decimals

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade