Dividing Decimals Practice test

Dividing Decimals Practice test

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Quizizz Content

Used 1+ times

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost of one rose if a dozen roses cost $29.88?

Back

$2.49

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost of one box of candles if fourteen boxes were sold for $91.00?

Back

$6.50

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is 8.96 ÷ 2?

Back

4.48

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is 642.5 ÷ 5?

Back

128.5

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is 92.37 ÷ 0.5?

Back

184.74

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Define dividing decimals.

Back

Dividing decimals involves splitting a decimal number into equal parts.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the first step in dividing decimals?

Back

Align the decimal point in the dividend and divisor.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?