Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you can buy 6 apples for $3, the unit rate is $0.50 per apple.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you drove 90 miles using 15 gallons of gas, the unit rate is 90 miles ÷ 15 gallons = 6 miles per gallon.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.

Back

$6.50 per pizza.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ilana made $45 babysitting for 6 hours. How much does she make per hour?

Back

$7.50 per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Joshua drove 90 miles on 15 gallons of gas. Find the unit rate.

Back

6 mpg.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline. What was the price PER gallon?

Back

$2.50.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

Back

$25 per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?