Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you can buy 6 apples for $3, the unit rate is $0.50 per apple.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you drove 90 miles using 15 gallons of gas, the unit rate is 90 miles ÷ 15 gallons = 6 miles per gallon.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
Back
$6.50 per pizza.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ilana made $45 babysitting for 6 hours. How much does she make per hour?
Back
$7.50 per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Joshua drove 90 miles on 15 gallons of gas. Find the unit rate.
Back
6 mpg.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline. What was the price PER gallon?
Back
$2.50.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
Back
$25 per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit rates and conversions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate Practice

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade