Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a value of one. For example, if you drive 100 miles in 2 hours, the unit rate is 50 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 150 miles driven in 3 hours, the unit rate is 150 ÷ 3 = 50 miles per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Brad drives 527 miles on 17 gallons, how many miles does he drive on one gallon?

Back

31 mpg

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Peter paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour?

Back

$13.30

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A train can travel 1,230 miles in 5 hours. What is the unit rate per hour?

Back

246 mph

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Write as a unit rate: 152 text messages in 4 days.

Back

38 text messages per day.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the better deal: 12 gallons of gas for $33 or 5 gallons for $14?

Back

12 gallons of gas for $33.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?