Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a value of one. For example, if you drive 100 miles in 2 hours, the unit rate is 50 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 150 miles driven in 3 hours, the unit rate is 150 ÷ 3 = 50 miles per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Brad drives 527 miles on 17 gallons, how many miles does he drive on one gallon?
Back
31 mpg
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Peter paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour?
Back
$13.30
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
A train can travel 1,230 miles in 5 hours. What is the unit rate per hour?
Back
246 mph
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Write as a unit rate: 152 text messages in 4 days.
Back
38 text messages per day.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the better deal: 12 gallons of gas for $33 or 5 gallons for $14?
Back
12 gallons of gas for $33.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
9 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade