Unit Rate Word Problems

Unit Rate Word Problems

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It is expressed as a quantity of one unit. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate from a word problem?

Back

To find the unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if 50 cookies require 10 scoops of flour, the unit rate is 50 cookies / 10 scoops = 5 cookies per scoop.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Sasha baked 50 cookies with 10 scoops of flour, how many scoops of flour does she need for 70 cookies?

Back

14 scoops of flour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Emily jarred 9 liters of jam in 3 days. How many days does she need for 12 liters?

Back

4 days.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate the total cost per person in a group?

Back

Total cost divided by the number of people. For example, if the total cost is $272 for 16 people, the cost per person is $272 / 16 = $17.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If the corporate event costs $272 for 16 people, how many people can attend with a budget of $1,343?

Back

79 people.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Toby grew 54 plants with 9 seed packets. How many plants can he grow with 11 seed packets?

Back

66 plants.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?