Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve a proportion?
Back
To solve a proportion, cross-multiply the terms and then solve for the variable.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 12 ounces of shampoo lasts 16 weeks, how long will 18 ounces last?
Back
24 weeks.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for finding the unit rate?
Back
Unit Rate = Total Amount / Number of Units.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a hamburger costs $6 for 3 pounds, what is the cost per pound?
Back
$2 per pound.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you set up a proportion to find an unknown?
Back
Set up the equation as a/b = c/d, where a, b, c, and d are known values.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the relationship between ratios and proportions?
Back
Ratios compare two quantities, while proportions show that two ratios are equal.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Proportions - Real world problems

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportions and Proportion Word Problems

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Math 7 Proportions (Flashcard)

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportion Word Problems

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Writing and Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportion Word Problems

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Setting Up Proportions

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade