Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item, ensuring the second quantity is 1.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a store sells 4 apples for $2.00, what is the unit price per apple?
Back
$0.50 per apple.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of speed if a car travels 300 miles in 5 hours?
Back
60 miles per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a recipe requires 3 cups of flour for 12 cookies, what is the unit rate of flour per cookie?
Back
0.25 cups of flour per cookie.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit price of an item?
Back
Divide the total price by the number of items to find the price per item.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a train travels 240 miles in 3 hours, what is the unit rate of travel?
Back
80 miles per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates and Unit Price Problems

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
unit rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Math 6 RP.2 Finding Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates LEVEL 1

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates and Unit Price Problems

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate Problems

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rate Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade