Multiplying and Dividing Decimals Word Problems

Multiplying and Dividing Decimals Word Problems

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the process of finding out how many times one number is contained within another?

Back

Division

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the process of combining equal groups to find a total?

Back

Multiplication

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Emily bought 15 books for $172.50, how much does each book cost?

Back

$11.50

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Jamie bought 4 pounds of sugar for $2.56, what is the cost per pound?

Back

$0.64

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the total cost of multiple items that have the same price?

Back

Multiply the number of items by the price per item.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula for division in a word problem?

Back

Total amount ÷ Number of items = Cost per item

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Merkel bought 10 cups at $1.25 each, what is the total cost?

Back

$12.50

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?