Multiplying and Dividing Decimals Word Problems

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+7
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the process of finding out how many times one number is contained within another?
Back
Division
Tags
CCSS.3.OA.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the process of combining equal groups to find a total?
Back
Multiplication
Tags
CCSS.3.OA.A.1
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Emily bought 15 books for $172.50, how much does each book cost?
Back
$11.50
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Jamie bought 4 pounds of sugar for $2.56, what is the cost per pound?
Back
$0.64
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the total cost of multiple items that have the same price?
Back
Multiply the number of items by the price per item.
Tags
CCSS.3.OA.A.3
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for division in a word problem?
Back
Total amount ÷ Number of items = Cost per item
Tags
CCSS.3.OA.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Merkel bought 10 cups at $1.25 each, what is the total cost?
Back
$12.50
Tags
CCSS.7.EE.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Multiplying and Dividing Decimals Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Dividing with Decimals

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Multiplying Decimals

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Dividing Decimals (with word problems)

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Multiplying and Dividing Decimals in Word Problems 2024 (Mod)

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Multiplication and Division of Decimals

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Dividing Decimals

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Midterm Review Skills (Practice 1)

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade