Find Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate from a ratio?
Back
To find the unit rate from a ratio, divide the first quantity by the second quantity. For example, if the ratio is 50 apples for 5 baskets, the unit rate is 50 ÷ 5 = 10 apples per basket.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 500 words in 5 minutes?
Back
100 words per minute.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Holly buys 6 yards of cloth for $16.52, what is the cost per yard?
Back
$16.52 ÷ 6 = $2.75 per yard.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is a better deal: $4.39 for 11.5 oz of Doritos or $3.24 for 9.75 oz of Cheetos?
Back
Cheetos is the better deal.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Convert 100 feet to yards. (1 yard = 3 feet)
Back
100 feet = 33.33 yards.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 18 orders in 3 days = ________ orders per day.
Back
6 orders per day.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
unit rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
P1: Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rate Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade