Find Unit Rate

Find Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate from a ratio?

Back

To find the unit rate from a ratio, divide the first quantity by the second quantity. For example, if the ratio is 50 apples for 5 baskets, the unit rate is 50 ÷ 5 = 10 apples per basket.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 500 words in 5 minutes?

Back

100 words per minute.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Holly buys 6 yards of cloth for $16.52, what is the cost per yard?

Back

$16.52 ÷ 6 = $2.75 per yard.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is a better deal: $4.39 for 11.5 oz of Doritos or $3.24 for 9.75 oz of Cheetos?

Back

Cheetos is the better deal.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Convert 100 feet to yards. (1 yard = 3 feet)

Back

100 feet = 33.33 yards.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: 18 orders in 3 days = ________ orders per day.

Back

6 orders per day.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?