Chapter 6 Overview  Fall 2024

Chapter 6 Overview Fall 2024

Assessment

Flashcard

Mathematics

12th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a markdown rate?

Back

A markdown rate is the markup on an item expressed as a percent of its selling price.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a pair of boots costs $94.99 and is 25% off, what is the sale price?

Back

The sale price is $71.24.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit price of an item?

Back

The unit price is calculated by dividing the total price by the total weight or quantity of the item.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of Goldfish crackers priced at $1.99 for 7.2 oz?

Back

The unit price is approximately $0.28 per oz.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of Cheez-its priced at $2.70 for 13.7 oz?

Back

The unit price is approximately $0.20 per oz.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better deal: Goldfish crackers or Cheez-its?

Back

Cheez-its are the better deal.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of Oreos priced at $2.98 for 15.5 oz?

Back

The unit price is approximately $0.19 per oz.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?