What is a markdown rate?

Chapter 6 Overview Fall 2024

Flashcard
•
Mathematics
•
12th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A markdown rate is the markup on an item expressed as a percent of its selling price.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a pair of boots costs $94.99 and is 25% off, what is the sale price?
Back
The sale price is $71.24.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit price of an item?
Back
The unit price is calculated by dividing the total price by the total weight or quantity of the item.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of Goldfish crackers priced at $1.99 for 7.2 oz?
Back
The unit price is approximately $0.28 per oz.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of Cheez-its priced at $2.70 for 13.7 oz?
Back
The unit price is approximately $0.20 per oz.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better deal: Goldfish crackers or Cheez-its?
Back
Cheez-its are the better deal.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of Oreos priced at $2.98 for 15.5 oz?
Back
The unit price is approximately $0.19 per oz.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Lab Conversions

Flashcard
•
12th Grade
15 questions
Industrial and Business Mathematics - MIDTERM

Flashcard
•
University
15 questions
Unit Price

Flashcard
•
12th Grade
10 questions
Unit Rate Flashcard

Flashcard
•
12th Grade
15 questions
Semester Exam - SREB

Flashcard
•
12th Grade
15 questions
Q2 - qz#6***** - PB- 12-6-24

Flashcard
•
12th Grade
15 questions
Calculating Total Purchase Prices

Flashcard
•
12th Grade - University
15 questions
Percent Basics Review

Flashcard
•
University
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
14 questions
Attributes of Linear Functions

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
8 questions
Writing Equations from Verbal Descriptions

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Geometry Final Review

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Unit 6 Part 1 Review (Exponents)

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Unit 6 Part 2 Review (Radicals)

Quiz
•
9th - 12th Grade
34 questions
Week 1 Silver HW

Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Unit 12 Review - Sequences and Series

Quiz
•
12th Grade