4th grade math test

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate distance when speed and time are known?
Back
Distance = Speed × Time
Tags
CCSS.8.EE.C.7B
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 195 miles in 3 hours, what is its speed?
Back
Speed = Distance / Time = 195 miles / 3 hours = 65 miles per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate from a total cost and quantity?
Back
Unit Rate = Total Cost / Quantity.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 5 pounds of concrete cost $40, what is the cost per pound?
Back
Cost per pound = $40 / 5 pounds = $8 per pound.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the price per gallon if a 13-gallon gas tank costs $46.80 to fill?
Back
Price per gallon = Total Cost / Gallons = $46.80 / 13 gallons = $3.60 per gallon.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine which option is a better buy?
Back
Compare the unit prices of each option.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a 12-pack of soda costs $3.50, what is the cost per can?
Back
Cost per can = $3.50 / 12 cans = $0.2917 per can.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Intro to Math M3 L2

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Ratio Tables & Graphs

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate with Tables, Graphs, and Equations

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rate and Proportions

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Proportions and Unit rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rate and Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade