Ratios and Unit Rates - Blue
Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities by division, showing how many times one value contains or is contained within the other.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity, often expressed as 'per' something (e.g., miles per hour, dollars per item).
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate from a total quantity?
Back
To find the unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if there are 48 cookies in 4 batches, the unit rate is 48 ÷ 4 = 12 cookies per batch.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 92 dollars for 2 video games.
Back
46 dollars per video game.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 24 pieces of candy are in 3 bags, how much candy would be in 7 bags?
Back
56 pieces of candy.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 100 meters to swim 4 laps.
Back
25 meters per lap.
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
16 questions
2D Shapes Geometry grade 6
Flashcard
•
6th - 7th Grade
16 questions
Earth & Solar Energy
Flashcard
•
6th - 8th Grade
11 questions
Lesson 4 Part 3 Review Version 2
Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Proverb Flashcards T1
Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Waves
Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Daily routines
Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Mathematics Questions
Flashcard
•
KG
Popular Resources on Wayground
10 questions
Ice Breaker Trivia: Food from Around the World
Quiz
•
3rd - 12th Grade
20 questions
MINERS Core Values Quiz
Quiz
•
8th Grade
10 questions
Boomer ⚡ Zoomer - Holiday Movies
Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
10 questions
How to Email your Teacher
Quiz
•
Professional Development
15 questions
Order of Operations
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
3.1 Parallel lines cut by a transversal
Quiz
•
8th Grade