Unit 3 mid unit test part A study guide

Unit 3 mid unit test part A study guide

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

16 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportional relationship?

Back

A proportional relationship is a relationship between two quantities where the ratio of one quantity to the other is constant.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How can you determine if a table represents a proportional relationship?

Back

Check if the ratios of the corresponding values are equal for all pairs.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better buy: A 4 pack of t-shirts for $2.24, A 6-pack for $3.12, or An 8 pack for $4.24?

Back

A 6-pack of t-shirts for $3.12 is the better buy.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does it mean if a relationship is not proportional?

Back

It means that the ratio between the two quantities changes and is not constant.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the total amount needed for a full batch if given a fraction of the batch?

Back

Multiply the amount needed for the fraction by the reciprocal of the fraction.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the unit price?

Back

Unit Price = Total Price / Number of Units.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?