Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if 4 apples cost $2.40, the unit rate is $2.40 ÷ 4 = $0.60 per apple.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 4 chocolate bars cost $2.00, what is the cost of one chocolate bar?

Back

$0.50 per bar.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Christina biked 36 miles in 6 hours. What is her speed in miles per hour?

Back

6 mph.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Jack jumps 40 times in 4 minutes, how many times does he jump in 1 minute?

Back

10 times.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is his hourly wage?

Back

$25 per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula for finding the unit rate?

Back

Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?