Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if 4 apples cost $2.40, the unit rate is $2.40 ÷ 4 = $0.60 per apple.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 4 chocolate bars cost $2.00, what is the cost of one chocolate bar?
Back
$0.50 per bar.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Christina biked 36 miles in 6 hours. What is her speed in miles per hour?
Back
6 mph.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Jack jumps 40 times in 4 minutes, how many times does he jump in 1 minute?
Back
10 times.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is his hourly wage?
Back
$25 per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for finding the unit rate?
Back
Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates: 6th Grade

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates Practice

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Math 6 RP.2 Finding Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade