Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

16 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a specific kind of ratio that compares two different units, such as miles per hour or cost per item.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit, such as $0.50 per cookie.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To find the unit rate, divide the total amount by the number of units. For example, if 10 cookies cost $4.00, the unit rate is $4.00 ÷ 10 = $0.40 per cookie.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If the unit rate for chocolate chip cookies is $0.25 per cookie, how much for 8 cookies?
Back
$2.00
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Cookies cost $4.00 for 10. What is the unit rate per cookie?
Back
$0.40
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of these is a unit rate? 1 giant donut per 2 kids, 2 busses : 110 kids, 12 pizzas / 2 classes, 55 kids per 1 bus.
Back
55 kids per 1 bus.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios & Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio Tables, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios and Rates Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Proportions, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
5th Grade
14 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade