Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

16 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a specific kind of ratio that compares two different units, such as miles per hour or cost per item.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit, such as $0.50 per cookie.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To find the unit rate, divide the total amount by the number of units. For example, if 10 cookies cost $4.00, the unit rate is $4.00 ÷ 10 = $0.40 per cookie.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If the unit rate for chocolate chip cookies is $0.25 per cookie, how much for 8 cookies?

Back

$2.00

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Cookies cost $4.00 for 10. What is the unit rate per cookie?

Back

$0.40

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of these is a unit rate? 1 giant donut per 2 kids, 2 busses : 110 kids, 12 pizzas / 2 classes, 55 kids per 1 bus.

Back

55 kids per 1 bus.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?